چرا گربه خاک می_خورد؟

چرا گربه خاک می‌خورد؟ گربه‌ها می‌توانند هر از چند گاهی انواع غذاها و حتی چیزهایی غیر از غذا را امتحان کنند، اما وقتی به طور منظم شروع به خوردن خاک می‌کنند، شما باید کمی نگران باشید.

محتمل ترین دلیلی که گربه ها این کار را می‌کنند پیکا است. در حالی که پیکا  خود می تواند نتیجه عدم دریافت مواد مغذی مناسب توسط بدن حیوان خانگی باشد، ممکن است به طور خطرناکی منجر به عوارض رفتاری شود. به عبارت دیگر، گربه‌ها می‌توانند آن‌قدر به خوردن «چیزهای غیرطبیعی» عادت کنند که در آینده نتوانند جلوی خود را بگیرند. ادامه این مطلب را در مجله رادپت بخوانید تا بیشتر بدانید که چرا گربه شما خاک می خورد و چگونه آن را برطرف کنید.

دلایلی که گربه خاک میخورد

رایج ترین دلایلی که باعث می شود گربه ها در نهایت اینگونه رفتار کنند در ادامه بیان شده‌اند؛ هرچند برخی از آن‌ها می توانند کم و بیش پیچیده باشند اما در اینجا به طور خلاصه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

پیکا؛ اصلی ترین دلیلی که باعث می‌شود گربه خاک بخورد

این سندرم نتیجه تغییرات در روال زندگی عادی گربه است. اگر به تازگی خانه خود را تغییر داده‌اید و حیوان خانگی شما به طور کامل با فضای زندگی جدید خود سازگار نشده است، ممکن است شروع به خوردن چیزهای غیرعادی از جمله خاک به عنوان مکانیزمی برای مقابله با اضطراب خود کند.

پیکا همچنین می‌تواند نتیجه تقلید رفتارهایی باشد که در اعضای خانواده خود مشاهده کرده اند. بچه گربه ها اگر ببینند که خانواده آن‌ها در حال خوردن زباله یا خاک هستند می‌توانند شروع به تقلید از مادر یا خواهر و برادر خود کنند و جلوگیری از این اتفاق برای شما چالش برانگیز است.

بیشتر اوقات، اطمینان از اینکه گربه شما تا حد امکان بدون استرس و آرام است، بهترین راه برای محدود کردن این رفتار است.

چرا گربه من خاک می_خورد؟

 

کسالت از دلایل خوردن خاک توسط گربه‌هاست

گربه ها هر چقدر هم که مستقل به نظر برسند، حیواناتی اجتماعی هستند. این بدان معنی است که آن‌ها هنگام تعامل با حیوانات خانگی دیگر یا شما رشد می کنند. صاحبان حیوانات خانگی باید اطمینان حاصل کنند که حداقل 30 دقیقه در روز را صرف بازی با گربه‌های خود می‌کنند.

اگر گربه شما زمان زیادی (گاهی اوقات تا 10 ساعت در روز یا بیشتر) را که شما در خانه نیستید تنها می‌ماند، ممکن است در نتیجه آن حوصله‌اش سر برود. سعی کنید حیوان خانگی خود را با اسباب بازی های فراوان، تخت‌های پنجره‌ای و اسکرچر سرگرم کنید.

 

انگل‌های داخلی دلیل پزشکی خوردن خاک توسط گربه‌ها

یک دلیل پزشکی احتمالی که چرا گربه ها خاک می‌خورند، انگل‌ها هستند؛ زیرا انگل‌های روده معمولاً امکان دریافت مواد مغذی از غذا را برای گربه‌ها غیرممکن می‌کند.

گربه هایی که کرم دارند نیز تمایل دارند مقادیر زیادی غذا بخورند تا با این واقعیت کنار بیایند که انگل‌هایشان در واقع هر چیزی را که در دهان می گذارند مصرف می‌کنند. بنابراین، اگر گربه شما خاک می خورد، ممکن است مورد یک هجوم انگلی قرار گرفته باشد.

 

اختلالات نژادی؛ عامل اجباری خوردن خاک توسط گربه

برخی از نژادهای گربه بیشتر احتمال دارد به چنین اختلالاتی مبتلا شوند، زیرا از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آن‌ها هستند. دو نمونه از نژادهایی که شانس بیشتری برای رشد پیکا دارند، بیرمن و سیامی هستند.

آن‌ها ممکن است از زمانی که بچه گربه هستند شروع به نوک زدن چیزهای غیرعادی کنند، مانند پارچه یا پشم، و سپس به سراغ چیزهای خطرناک تری مانند خاک یا خاک بروند.

رژیم های غذایی نامناسب، باعث خوردن خاک توسط گربه می‌شود

آزمایش گربه شما در کلینیک دامپزشکی احتمالاً بهترین راه برای یافتن علت دقیق تمایل آن‌ها به خوردن خاک است. آزمایش خون می‌تواند نشان دهد که حیوان خانگی شما کمبود ویتامین یا مواد معدنی دارد (و این مورد در حیواناتی که خاک یا بدتر از آن رنگ روی دیوار شما را می خورند بسیار رایج است).

به طور کلی، مراجعه به دامپزشک یک یا دوبار در سال،  ی تواند منجر به تشخیص این عدم تعادل شود، حتی قبل از اینکه گربه شما سعی کند با ایجاد پیکا تا حد ممکن با آن مقابله کند.

چرا بچه گربه خاک می_خورد؟

آیا خوردن خاک می تواند برای گربه ها خطرناک باشد؟

بله؛ همانطور که مشخص است خوردن خاک برای گربه طبیعی نیست، اما این واقعیت که آن‌ها تغذیه مناسب را از آن دریافت نمی‌کنند، تنها موضوع مورد بحث نیست.

در واقع، اگر گربه شما زباله، سنگ یا خاک بخورد، ممکن است یک مشکل حاد گوارشی در کمین شما باشد. این موارد می‌توانند باعث انسداد روده شود؛ مخصوصاً وقتی که در کنار موهایی که از نظافت معمول خود در سیستم گوارشی آن‌ها وجود دارد، قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، ذرات ریز موجود در خاک می توانند آسیب قابل توجهی به دندان‌های گربه شما وارد کنند. گربه ها به هیچ وجه از بهداشت دهان و دندان عالی بهره نمی‌برند؛ زیرا تمیز کردن دندان‌های آن‌ها برای صاحبان حیوانات خانگی آنقدر چالش برانگیز است که اغلب از این کار به کلی صرف نظر می‌کنند و این مورد می‌تواند آن را شدیدتر کند.

در نهایت، کثیفی می‌تواند حاوی طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زا باشد، چه باکتری یا ویروس، اما می‌تواند تخم‌های انگل نیز داشته باشد.

بنابراین، اگر به فکر دیگری غیر از مراجعه به دامپزشک برای پاسخ به پرسش خود یعنی اینکه چرا گربه من خاک می‌خورد هستید، به شما توصیه می‌کنیم از این فکر دوری کنید.

جلوگیری از خوردن خاک توسط گربه

  1. سعی کنید همیشه بهترین نوع غذایی را که‌ می‌توانید برای گربه خود تهیه کنید.
  2. تا جایی که می توانید و به صورت روزانه زمان بیشتری را به تعامل با حیوان خانگی خود اختصاص دهید.
  3. اگر روال گربه شما به طور قابل توجهی تغییر کرده است، چه در نتیجه پذیرش گربه دیگری یا تغییر خانه، سعی کنید تغییر را تا حد امکان آسان کنید. گربه خود را سرگرم و آرام نگه دارید.
  4. مهمتر از همه، گربه خود را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید تا از کمبود ویتامین یا مواد معدنی که می تواند منجر به این رفتار شود، جلوگیری کنید.

چرا بچه گربه من خاک می_خورد؟

چرا گربه خاک میخورد؟ یا چرا بچه گربه خاک می‌خورد؟ این‌ها سؤالاتی هستند که در این مطلب از رادپت به آن‌ پرداختیم و دلایل و راهکارهای آن‌ را بررسی کردیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *